For dette land er vort! 

BOGANMELDELSE
Clement Andersen:
For dette land er vort! 50 kapitler af Danmarks historie
Ordsmeden 2023

Af Bitten-Kirsti Nielsen

Bogen lægger ud som en forrygende spændingsroman, men har flere lag at byde på. Den taler stærkt til følelserne, giver anledning til eksistentielle overvejelser, og så handler den om frihedskamp bygget op omkring et mord.

Hovedpersonen Thorbjørn Viking repræsenterer umiddelbart den almindelige dansker, der føler sorg, uro og vrede over det, han ser, nemlig opløsningen af sit land. Thorbjørn er egentlig ikke særlig krigerisk. Han ønsker et godt og roligt liv. Han er glad for sin kone, og han nyder sine børn, i hvem han i et eftertænksomt øjeblik bliver sig bevidst om de slægter, de er rundet af, og som onde kræfter nu forsøger at kappe rødderne til og dermed til deres historie. En beskrivelse, der rammer smerteligt plet. Også Thorbjørns overvejelser under en tidlig morgentur og hans følelse af dyb samhørighed med den danske natur både som noget smerteligt, men også noget magisk, er fint beskrevet.

Men man skal ikke tage fejl. Thorbjørn forstår, hvad han er ved at miste og går ind i kampen. Han indser, at der hersker et blindt had til det danske folk og en syg dyrkelse af fremmede, voldelige elementer, som politikerne bevidst har smækket portene op for sideløbende med pressens tilsvining af lovlydige danskere og lovprisning af de fremmede horders “demokratiske kræfter”, som man kalder det. Det hele virker absurd. Dygtige mennesker, som er nyttige for samfundet, fyres og erstattes af lavmålskvalitet. Kan Danmark kaldes for et land meget længere?

Men lidt humor er der trods alt gjort plads til. For jovist er der kommet sære folk med sære skikke og skinger musik til landet. Så hvorfor ikke lære af dem, tage deres skikke til os og trække grisen med ind i dagligstuen? Det ændrer næppe noget for grisen, men det ændrer på dagligstuen.

Og så er der krimi, så det forslår. Eller lad mig kalde det gys, der tager pusten fra læseren.

Hvem er de skyldige i opløsningen af landet? Hvem lever højt på den? Hvor står de politiske partier Står de overhovedet for andet end personlige interesser? Hvad er der sket med pressen, og hvorfor er den blevet en folkefjende? Dette er blot nogle af de mange spørgsmål, der rejses i bogen, og jo længere man kommer ind i historien, jo mere forrygende bliver den.

Men fra at være holdt i en nærmest traditionel, lettere gysergenre, tager historien en brat drejning med ændret fortællestil og bliver særdeles vedkommende. Kan dette ske i Danmark?

Om det lykkes for Thorbjørn, skal ikke røbes. Men der er rigeligt med stof til eftertanke.

Bogen er et drama, og den er barsk, og kommer næppe på gymnasiernes læseliste. Endnu er unge mennesker uvidende om, hvad de er ved at miste, indtil husene i danske byer står i flammer, som det sker i andre europæiske byer. Måtte det ikke ske.

Skriv en kommentar